ଲକ ଡାଉନ 3.0 ; ଯଦି ଅରେଞ୍ଜ କିମ୍ବା ଗ୍ରିନ ଜୋନରେ ଆପଣଙ୍କ ଘର , ତେବେ ନିଶ୍ଚୟ ପଢନ୍ତୁ ଏହି ଖବର

lockk

ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଭାରତରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ କମ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କୌଣସି ନାମ ନେଉନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 35 ହଜାର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି | ଏହି କାରଣରୁ କରୋନାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୁଣି ଥରେ 17 ମଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥର ଦେଶକୁ ତିନୋଟି ଜୋନ୍ରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ସବୁଜ ଜୋନ୍, କମଳା ଜୋନ୍ ଏବଂ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ |

train

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜୋନ୍ରେ ସରକାରଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏବଂ ଛାଡ ରହିଛି। ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନରେ ଲକ୍ଡାଉନ୍ କୁ ସର୍ବାଧିକ ରିଲିଫ୍ ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ କମଳା ଜୋନ୍ରେ କିଛି ଆରାମ ମିଳିଥିବାବେଳେ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ ପରି ପୂର୍ବ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଜାରି ରହିବ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅଞ୍ଚଳ ଅରେଞ୍ଜ ଜୋନ୍ରେ ପଡେ, ତେବେ ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛୁ କମଳା ଜୋନର ଅର୍ଥ କ’ଣ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ କେଉଁ ରିଲିଫ୍ ଏବଂ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଅରେ଼ଞ୍ଜ ଜୋନର ଅର୍ଥ |

ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବଣ୍ଟାଯାଇଥିବା ତିନୋଟି ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ଜୋନର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଯେଉଁଠାରେ ସଂକ୍ରମଣର କିଛି ମାମଲା ବାହାରକୁ ଆସୁଛି | ଯେତେବେଳେ 14 ଦିନ ପାଇଁ ଏକ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ କୌଣସି ନୂତନ ମାମଲା ମିଳୁ ନାହିଁ, ଏହା ରେଡ୍ ରୁ କମଳା ଜୋନ୍ କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ | ଏପରି ଏକ ଜୋନରେ, ସେହି ଅଞ୍ଚଳ କିମ୍ବା ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ଯେଉଁଠାରୁ ସଂକ୍ରମଣର କିଛି ଘଟଣା ଦେଖାଯାଏ |

ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଲକ୍ଡାଉନ୍, ସିଲ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରେ | ଏହି ଜୋନ୍ରେ ପଡୁଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଅଞ୍ଚଳ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାମାନ୍ୟ ଆରାମ ହୋଇପାରେ | କମଳା ଜୋନ୍ ସମୁଦାୟ 284 ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ନେଇ ଗଠିତ |

କମଳା ଜୋନରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ |

  • – କୌଣସି ଘରୋଇ କିମ୍ବା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | (ମେଡିକାଲ୍ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ବାଦ ଦେଇ)
  • – ଟ୍ରେନ ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଯାତ୍ରା ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | (ମେଡିକାଲ୍ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ବାଦ ଦେଇ)
  • – ବସ୍ ଚାଲିବ ନାହିଁ | ଜିଲ୍ଲା କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ | କେବଳ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |
  • – ଡ୍ରାଇଭର ସହିତ କ୍ୟାବରେ ସମାନ ଯାତ୍ରୀ ଥାଇପାରେ |
  • – ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ, କୋଚିଂ ସେଣ୍ଟର ବନ୍ଦ ରହିବ |
  • – ମଲ୍, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଇତ୍ୟାଦି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିବ |

କମଳା ଜୋନ୍ ରିହାତି

  • – ରେଲା ଜୋନରେ ନିଷିଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ଓଲା, ଉବର ଭଳି କ୍ୟାବକୁ ମଧ୍ୟ କମଳା ଜୋନରେ ଚାଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।
  • – ଏହାକୁ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନରେ ଫେରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି |
  • – କିଛି ଜରୁରୀ ସେବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲା ରୁ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |
  • – ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜାନ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କେବଳ ଦୁଇଜଣ ଲୋକ ବସିପାରିବେ |
  • – ଶିଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଜଟିଳ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିବ |

ଏହି ଭଳି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *