ଏହି ଦିଗକୁ ପାଦ କରି କେବେ ବି ଶୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ , ହୋଇପାରେ ବହୁତ ଖରାପ

aaaa

ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ସେହିପରି ଏକ ଭଲ ନିଦ ମଧ୍ୟ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଅଧିକ ସମୟ ଶୋଇବା କିମ୍ବା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ନହେବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ନହେବା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ, ଯେତେବେଳେ ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ସଠିକ୍ ଶୋଇବା ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଅଛି | ବସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନ ଥାଇ ଶୋଇବା ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। କେଉଁ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ ରଖି ଶୋଇବା ସହିତ କ’ଣ ହୁଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

ପୁର୍ବକୁ ମୁଣ୍ଡ ଦେଇ ଶୋଇବା

sleep2

ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ଶୋଇବାର ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ଅଛି, ଏହି ଦିଗରେ ଶୋଇବା ଆପଣଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅନୁଭବ କରିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ କାରଣ ଏହି ଦିଗରେ ମୁଣ୍ଡ ସହିତ ଶୋଇବା ଆପଣଙ୍କ ଏକାଗ୍ରତାକୁ ବଢାଇଥାଏ |

ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଶୋଇବା |

ଏହା ଏକ ମଧ୍ୟମ ଲାଭଜନକ ଶୋଇବା ଅବସ୍ଥା, ଏହି ଦିଗରେ, ମୁଣ୍ଡ ରଖି ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ଶାନ୍ତିରେ ଶୋଇବା | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ କୌଣସି ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଦୂର କରିପାରିବେ |

ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ ରଖି ଶୋଇବା |

sleep3

ପୃଥିବୀର ଚୁମ୍ବକୀୟ ଶକ୍ତି ଅଛି | ଏହାର କ୍ରମାଗତ ଚୁମ୍ବକୀୟ କରେଣ୍ଟ ଦକ୍ଷିଣରୁ ଉତ୍ତରକୁ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି | ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଦକ୍ଷିଣକୁ ପାଦ ଦେଇ  ଶୋଇଥାଉ, ଏହି ଶକ୍ତି ଆମ ମୁଣ୍ଡରୁ ପ୍ରବେଶ କରେ ଏବଂ ପାଦରୁ ବାହାରିଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସକାଳୁ ଉଠିବା ପରେ ଲୋକମାନେ ସତେଜତା ଏବଂ ଆନନ୍ଦ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି |

ଯଦି ଆମେ ମୁଣ୍ଡ ସହିତ ଉତ୍ତର ଆଡକୁ ଏବଂ ପାଦ ଦକ୍ଷିଣ ଆଡକୁ ଶୋଇଥାଉ, ତେବେ ଏହି ଚୁମ୍ବକୀୟ କରେଣ୍ଟ ପାଦ ଦେଇ ପ୍ରବେଶ କରି ମୁଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିବ | ଏହି ଚୁମ୍ବକୀୟ ଶକ୍ତି ମାନସିକ ଟେନସନକୁ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ସକାଳେ ଜାଗ୍ରତ ହେଲେ ମନ ଭାରୀ ରହିଥାଏ |

ଦକ୍ଷିଣକୁ ମୁଣ୍ଡ ଦେଇ ଶୋଇବା |

sleeping-style

ଦକ୍ଷିଣ ଆଡକୁ ମୁଣ୍ଡ ଦେଇ ଶୋଇବା ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାଦ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ରହିବ | ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ତଥା ବିଦ୍ୟମାନ ବିଶ୍ବାସ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁଏହି ଉପାୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ବିଶ୍ୱାସ ବୌଜ୍ଞାନିକ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଧାରିତ |

ତେବେ ଏହା ଥିଲା ଶୋଇବାକୁ ନେଇ କିଛି କଥା , ଏହି ପରି କଥା ପ୍ରତି ଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଆମକୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *