ଏହି ଦେଶ କଲା ଦାବି ; ସେମାନେ ତିଆରି କରିଦେଇଛନ୍ତି ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟିକା

carona-vach

ମଣିଷ ଉପରେ କାମ କରୁଥିବା ଇଟାଲୀ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ବିକଶିତ କରିଛି ବୋଲି ଦାବି କରିଛି। ବୁଧବାର ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ରୋମର ସଂକ୍ରାମକ-ରୋଗ ସ୍ପାଲାନଜାନି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏହି ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ମୂଷାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଆଣ୍ଟିବଡି ଧାରଣ କରିଥାଏ, ଯାହା ମାନବ କୋଷ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ନାଗରିକ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ ଇଟାଲୀରେ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ 236 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ 195 ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଦୌନିକ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ 1,075 ଥିବାବେଳେ ସୋମବାର ଦିନ ଏହା 1,221 ଥିଲା। 21 ଫେବୃଆରୀରେ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା 29,315 ହୋଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି 213,013 |

carona

ଏହି ସମୟରେ, ଆମେରିକାର ବୌଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ଏକ ଟିମ୍ ଆମେରିକାର ଲସ୍ ଆଲାମୋସ୍ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀ (ଲସ୍ ଆଲାମୋସ୍ କିମ୍ବା LANL) ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ୍ -19 ମହାମାରୀର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପ୍ରକାଶିତ ଜୀବାଣୁ ଅପେକ୍ଷା ଏହି ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଅଟେ। ଏହି ବିଷୟରେ ଏକ 33 ପୃଷ୍ଠାର ରିପୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ପ୍ରିଣ୍ଟର୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ BioRxiv ରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ନାହିଁ |

carona2

ଫେବୃୟାରୀ ମାସରେ ୟୁରୋପରେ ଆମେରିକାର ପୂର୍ବ ତଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟଭାଗରୁ ବିଶ୍ବର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ହୋଇଥିବାର ଜଣାଯାଇଛି। ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସେଣ୍ଟର ଫର ସିଷ୍ଟମ୍ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ (CSSE) ର COVID-19 ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ ବିଶ୍ବରେ 36 ଲକ୍ଷ 64 ହଜାର 011 କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଥିବାବେଳେ ଏହି କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇ ଲକ୍ଷ 57 ହଜାର 301 ଅଟେ। ପହଞ୍ଚିଛି | ତେବେ ଇଟାଲିର ଦାବି ଯ଼ଦି ସତ ଗୁଏ , ତେବେ ପୁରା ବିଶ୍ବରେ ବହୁତ ଶିଘ୍ର ଏହି କରୋନାର ଅନ୍ତ ହେବା ସୁନିଶ୍ଚିତ ଅଟେ ,

ତେବେ ଏହି ଭଳି କିଛି ଦରକାରି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ନିଜ ମୋବାଇଲରେ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *