ଇସ୍ରାଏଲ ତିଆରି କରିଦେଲା କରୋନା ଟିକା , ସବୁଠୁ ପ୍ରଥମେ ଭାରତ ଆସିବ ! ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ଆସିବ

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଶିକ୍ଷିତ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ବୌଙ୍ଗାନିକ ଚାଇନାର ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ଔଷଧ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ ପଦ୍ଧୋତିରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି, ଇସ୍ରାଏଲ, ୟୁରୋପ, ଜାପାନ, ଆମେରିକା, ଭାରତରେ ଟିକା କିମ୍ବା ଔଷଧ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଦିନରାତି କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି | ଯେହେତୁ ଔଷଧ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଦୌଡ଼ ଚାଲିଛି, ଏବଂ ଏହି ଦୌଡ଼ରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଆଗରେ ଥିବା ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ଔଷଧ ତିଆରି ପାଇଁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଜାପାନ 1 ବର୍ଷରୁ 18 ମାସ ଦେଉଥିବାବେଳେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଭାରତରେ ଇସ୍ରାଏଲର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଡକ୍ଟର ରନ୍ ମାଲ୍କା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ମାତ୍ରେ ଆମେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ବ  ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରିବୁ।

potatoa

ଇସ୍ରାଏଲର କରୋନାଭାଇରସରେ ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବା ବିଷୟରେ, ଭାରତରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଡକ୍ଟର ରୋନ୍ ମାଲାକା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ହଁ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଏକ ଉନ୍ନତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି। ଇସ୍ରାଏଲ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅବଶ୍ୟ ଆମେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ବ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରିବୁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଏ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି | ଭାରତରେ ଇସ୍ରାଏଲର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଡକ୍ଟର ରନ୍ ମାଲକା କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଭାରତ ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ନିକଟତର କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ ଦେଶ ପରସ୍ପର ସହିତ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କର ସୂଚନା ଏବଂ ସୁବିଧା ବାଣ୍ଟୁଛନ୍ତି | ତେଣୁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚୁଡାନ୍ତ ସରିଲେ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଇସ୍ରାଏଲ ଭାରତକୁ ଟିକା ପଞେଇବ

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଏହି ଟିକା ଶୀଘ୍ର ବହୁ ଉତ୍ପାଦନରେ ନିଆଯିବ | ଏହା ପରେ ସମସ୍ତ ଔଷଧ ପ୍ରଥମେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ | ତା’ପରେ ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଔଷଧକୁ ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେବ।

ଏହି ଭଳି ଟିକନିକ ଖବର ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ଏହି ଖବର ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *