ରେଡ ଜୋନରେ ଥିବା ଲୋକ କେବଳ କରି ପାରିବେ ଏହି କାମ , ଆପଣଙ୍କ ଘର କେଉଁ ଜୋନରେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଆସନ୍ତା ମେ 4 ରୁ ମେ 17 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଲକଡାଉନ୍ -3 ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି | ଦେଶର ସମସ୍ତ ଅଂଶ ଲାଲ, ସବୁଜ ଏବଂ କମଳା ଜୋନ୍ରେ ବିଭକ୍ତ | ସବୁଜ ଏବଂ କମଳା ଜୋନ୍ ଗୁଡିକରେ ଯଥେଷ୍ଟ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଯଦି ତୁମର ଘର ଲାଲ୍ ଜୋନ୍ରେ ପଡେ, ତେବେ ତୁମକୁ ସରକାର ଯାହା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ କହୁଛୁ |

ରେଡ୍ ଜୋନ୍ରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ MNREGA କାର୍ଯ୍ୟ, ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ୟୁନିଟ୍ ଏବଂ ଇଟା ଏବଂ ଚୁଲି ସହିତ ସମସ୍ତ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ | କୃଷି ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାର ସମସ୍ତ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଯଥା, ବିହନ, ଅମଳ, କ୍ରୟ ଏବଂ ମାର୍କେଟିଂ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ |

lockk

ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଏବଂ ସାମୁଦ୍ରିକ ମତ୍ସ୍ୟଚାଷ ସମେତ ପଶୁପାଳନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ | ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଏବଂ ମାର୍କେଟିଂ ସହିତ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ | ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା (ଆୟୁଷଙ୍କ ସମେତ) ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏୟାର ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ପରିବହନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

ବ୍ୟାଙ୍କ, ଅଣ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ, ବୀମା ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ବଜାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ସମବାୟ ସମିତି ସହିତ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଖୋଲା ରହିଛି | ଶିଶୁ, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ, ଦରିଦ୍ର, ମହିଳା ଏବଂ ବିଧବାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେଉଥିବା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଅଙ୍ଗନୱାଡିସ୍ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ |

ଔଷଧ, , ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ, ସେମାନଙ୍କର କଞ୍ଚାମାଲ ଏବଂ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ସହିତ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟର ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍; ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍, ଖାଦ୍ୟ ଶିଳ୍ପ, ଏବଂ ଆଇଟି ହାର୍ଡୱେର୍ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପ୍ୟାକେଜିଂ ସାମଗ୍ରୀର ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ମାସ୍କ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ଖୋଲିବାର ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |

ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଜଳ, ପରିମଳ, ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା, ଟେଲିକମ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଭଳି ସର୍ବସାଧାରଣ ଉପଯୋଗୀତା ଖୋଲା ରହିବ ଏବଂ କ୍ୟୁରିଅର୍ ଏବଂ ଡାକ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |

କିନ୍ତୁ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିବ | ଏଠାରେ ସାଇକେଲ ରିକ୍ସା, ଅଟୋ ରିକ୍ସା, ଟ୍ୟାକ୍ସି ଏବଂ କ୍ୟାବ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ | ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ବସ୍ ସେବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିବ। ସ୍ପା, ସେଲୁନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ ଦୋକାନ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିବ ନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *