ଭୁଲରେବି ସ୍ତ୍ରୀ ଲୋକ ଏହି କାମ କଲା ବେଳେ ଦେଖନ୍ତୁ ନାହିଁ , ହେବ ମହାପାପ

birttt

ଦୁନିଆରେ କୌଣସି ମଣିଷ ପରଫେକ୍ଟ ନାହିଁ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆସିବା ଏ ପୃଥିବିକୁ ଆସିବା ପରେ କିଛି ଭୁଲ୍ କରିଥା’ନ୍ତି, କେବଳ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଭୁଲ ଖ୍ୟମା କରାଜାଏ ଜଦି ଭୁଲଗୁଡିକ ଅଜାଣତରେ ଘଟେ, କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଜାଣିଶୁଣି ଭୁଲ୍ କରନ୍ତି | ଅଜାଣତରେ କରାଯାଇଥିବା ଭୁଲକୁ କ୍ଷମା କରାଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବରେ କରାଯାଇଥିବା ଭୁଲଗୁଡ଼ିକୁ କ୍ଷମା କରିବା କଷ୍ଟକର | ଭୁଲ୍ ଉପରେ ଏକ କଥା ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯେ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ‘ମଣିଷ ନିଜ ଭୁଲରୁ ଶିଖେ’ | କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ସେ ଭୁଲରେ ଭୁଲ୍ କରୁଛନ୍ତି। ଗରୁଡ ପୁରାଣ ସେହି ଭୁଲଗୁଡ଼ିକର ଦଣ୍ଡକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ ଯାହା ବ୍ୟକ୍ତି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, ଅଜାଣତରେ ନୁହେଁ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଭୁଲ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କେବେବି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ସ୍ନାନ କରୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ବହୁତ ବଡ ପାପ ଅଟେ |

birth

କଥାରେ ଅଛି  ଯେ ଗାରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଭୁଲକୁ ଏକ ବଡ଼ ପାପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଯିଏ ଏହି ଭୁଲ କରେ ସେ ପାପର ଅଂଶୀଦାର ହୁଏ | ଏହି ପାପ ଏତେ ବଡ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି ଯେ ମରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ମନୁଷ୍ୟର ପିଛା ଛାଡି ନଥାଏ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯିଏ ଏହି ଭୁଲ କରେ, ସେ ସମାଜରେ ତାଙ୍କର ସମ୍ମାନ ହ୍ରାସ କରେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ଆଖିରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ | ବାସ୍ତବରେ, କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କେବେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଦେଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | କିଛି ଲୋକଙ୍କର ଏପରି ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ଯେ ସେମାନେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏପରି ନିମ୍ନମାନର ଲୋକମାନେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଏହା କରନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଚରିତ୍ରହୀନ ବୋଲି ଧରାଯାଏ |

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗାଧୋଇବା ଦେଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ନିଚ କାମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଜାଣିଶୁଣି ଏପରି କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି, ବିରାଟତାର ଅଂଶୀଦାର ହୁଅନ୍ତି | ଏହା ପରେ, ଯଦି ସେ କିଛି କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ଏହି ପାପ ଗୋଡ଼ାଇବ ନାହିଁ ଏବଂ ଦଣ୍ଡ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ରହିବ | ବ୍ୟାଖ୍ୟା କର ଯେ ଏହା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ମିଳିବ | ଯଦି ଆପଣ ଅଜାଣତରେ ଏହି ଭୁଲ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏଥିପାଇଁ ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟରେ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଜଦି ଆପଣ ଜଣାତରେ  କରିବେ , ତେହେ ଏହା ପାଇଁ ଆପଣ ଯେତେ କ୍ଷମା ମାଗନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି, ଭଗବାନ କ୍ଷମା କରନ୍ତି ନାହିଁ |

birth2

ଅବଶ୍ୟ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବରେ ଏପରି କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନ ପ୍ରବୃତ୍ତିର ହେବ ଏବଂ ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ଷମା ମଧ୍ୟ ପାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଆଜିର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ସମାଜ କେବଳ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରେ ଯେଉଁମାନେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି | ଯେଉଁମାନେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅପମାନ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କୁ ଭୁଲ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖନ୍ତି ସେମାନେ ସମାଜରୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବହିଷ୍କୃତ ହେବା ଉଚିତ୍ | କାରଣ ଯିଏ ନାରୀକୁ ସମ୍ମାନ କରିପାରିବ ନାହିଁ ସେ କାହାକୁ ସମ୍ମାନ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ ନାହିଁ | ଏହା କହିବା ଭୁଲ୍ ହେବ ନାହିଁ ଯେ କେବଳ ସେହି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯାହାର ଚିନ୍ତାଧାରା ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଖରାପ ଏବଂ ଏହି ଲୋକମାନେ ବଳାତ୍କାର ଭଳି ଘଟଣା ଘଟାନ୍ତି।

ତେବେ ଏହି ଭଳି କିଛି ନିତିବାଣୀ ତଥା ଭଲ ଖବର ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେହିଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ , ଧନ୍ୟବାଦ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *