ମାଡି ଆସୁଛି ଭୟଙ୍କ ଝଡ ତୋଫାନ , କରୋନା ପରେ ବାତ୍ୟାର ଭୟ

batyy

ଦେଶରେ ପ୍ରକୃତି ନଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। କରୋନାଭାଇରସ୍ ସହିତ ପାଗ ମଧ୍ୟ କ୍ଷଣେ ବଦଳିଥାଏ | ଗତ ତିନି-ଚାରି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ଏବଂ ଧୂଳି ଝଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ସମୟରେ ବର୍ଷା ଓ କୁଆପଥର ମାଡ ହେବାର ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସିଛି। ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) କହିଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଯୋଗୁଁ ସାରା ଦେଶରେ ବଜ୍ରପାତର ପରିବେଶ ଦେଖାଦେଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି | ଏହି ବାତ୍ୟା 7 ଟି ରାଜ୍ୟର ଶହ ଶହ ସହରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ | ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 70 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ |

BATYA

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସମୟରେ ଦେଶରେ ବଙ୍ଗୋପ ସାଗରରେ ଘୃର୍ଣି ଝଡ ସକ୍ରିୟ ରହିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଉତ୍ତର ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଭଳି ପାହାଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଗ ଖରାପ ହୋଇପାରେ। ଏହି କାରଣରୁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପାଇଁ ଅରେ଼ଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ନ ଆସିବାକୁ ଏବଂ ସତର୍କ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା।

ଏହା ସହିତ ମୌସୁମୀ ପୂର୍ବର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି | ଏହାର ମିଶ୍ରିତ ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ | ପ୍ରବଳ ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ | 16 ମେ ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

BATYAAA

ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଲାଗିଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ନିମ୍ନ ଚାପର ଏକ କ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହି ଘଟଣା ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ | ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଉତ୍ତର ଭାରତର ଅନେକ ସହରରେ ପାଗ ବଦଳିପାରେ। ଏଠାରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 70 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ପ୍ରବାହିତ ହେବ ଏବଂ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ରବିବାରର ଝଡ ପରେ ତାପମାତ୍ରା ପ୍ରାୟ 7 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ହ୍ରାସ ପାଇ ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ଗୁରୁବାରର ଝଡ ଏବଂ ବର୍ଷା ସମୟରେ ତାପମାତ୍ରାରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସର୍ବାଧିକ ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା 34 ରୁ 26 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛି , ଏହି ଭଳି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *