ଆମେରିକାର ଚୀନ ଉପରେ ଆରୋପ – ଚାନ ହିଁ ବନୋଇଛି କରୋନା , ମିଳିଲା ପ୍ରମାଣ

china

ୱାଶିଂଟନ୍: ଆମେରିକାର ବୌଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ୍ ପୋମ୍ପିଓ ରବିବାର ଦିନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ୱୋହାନରେ ଚାଇନାର ଲ୍ୟାବରୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ପମ୍ପିଓ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଏବିସିର ଏହି ସପ୍ତାହ ଶୋ’ରେ ଏହା ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ମନୋଭାବକୁ ସେ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବକୁ ବ୍ୟାପିଛି ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ସେ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି।

ୱୁହାନରୁ ଆରମ୍ଭ

ପମ୍ପିଓ ଏବିସିକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସିମାନେ ସହମତ ଅଟନ୍ତି ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଜେନେଟିକ୍ ରୂପାନ୍ତରିତ କିମ୍ବା ମନୁଷ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି କରାଯାଇ ଛି। ତେବେ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱୁହାନଙ୍କ ଲ୍ୟାବରୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ଏକ ବଡ଼ ଏବଂ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ଅଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଇନାରେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ଏବଂ ବିଶ୍ୱରେ ନିମ୍ନ ମାନର ଲ୍ୟାବ ଚଳାଇବାର ଇତିହାସ ରହିଛି।

ଏହା ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ହୋଇପାରେ |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଯେପରି କରୋନାକୁ ଘୋଡାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା, କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବାର ପ୍ରୟାସ ଏହାର ଏକ ଉଦାହରଣ ଅଟେ ଯାହା ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ହୋଇପାରେ। ଆମେରିକା ଆରମ୍ଭରୁ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଛି ଯେ ଏହା ନିକଟରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିଷୟରେ ବିଶ୍ବ କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲା ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲା।

chinaa

ତେବେ ଦେଖାଯାଉ ଚୀନ ଉପରେ ପୁରା ବିଶ୍ବ କେବେ କଠୋର କର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଟାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି , ଏହି ଭଳି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *