ବିଜୁଳି ତାରରେ ବସିଥିବା ପକ୍ଷୀକୁ କାହିଁକି ମାରେନି କରେଣ୍ଟ , ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

bird

ପ୍ରାୟତ ଆପଣ ବୌଦ୍ୟୁତିକ ତାରରେ ବସିଥିବା ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଦେଖିଥିବେ ଏବଂ ତା’ପରେ ସମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଆସିଥାଇପାରେ ଯେ ଏହି ପକ୍ଷୀମାନେ କାହିଁକି ବୌଦ୍ୟୁତିକ ତାରରେ ବସିଛନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ସେମାନେ ବସିଛନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ କରେଣ୍ଟ କାହିଁକି ଅନୁଭବ କରୁନାହାଁନ୍ତି? କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ଏହାର ଉତ୍ତର ପାଇ ନଥିବେ | ତେବେ ଆଜିର ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ ଦବୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ଉତ୍ତର

birdd

କରେଣ୍ଟ କାହିଁକି ଅନୁଭବ କରୁନାହାଁନ୍ତି ପକ୍ଷୀ :

ଏହା ପଛର କାରଣ ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରବାହ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ | ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଭିତରେ ଅନେକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରନ୍ ଅଛି ଯାହା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଏ | ଯେତେବେଳେ ବି ଏହି ଇଲେକ୍ଟ୍ରନ୍ ଗୁଡିକ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଏହା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ବୌଦ୍ୟୁତିକ ତାରଗୁଡ଼ିକ ତମ୍ବାରେ ନିର୍ମିତ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତର ସର୍ବୋତ୍ତମ କଣ୍ଡକ୍ଟର |

birddd

ଏହାର କାରଣ କ’ଣ:

ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରବାହର ନିୟମ ହେଉଛି ଯଦି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରବାହ ପାଇଁ 2 ଟି ରାସ୍ତା ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ସର୍ବଦା ସେହି ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରବାହିତ ହେବ ଯେଉଁଠାରେ କୌଣସି ବାଧା ନଥାଏ | ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ବି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରବାହ ହୁଏ, ଏହା ତମ୍ବାରୁ ଆସିଥାଏ | ଯଦି ଉତ୍ସଗୁଡିକ ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ, ପକ୍ଷୀ ଶରୀରର କୋଷ ଏବଂ ଟିସୁ ତମ୍ବା ତାର ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପ୍ରତିରୋଧ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଏବଂ ପକ୍ଷା କେବଳ ଗୋଟିଏ ତାରରେ ବସିଥାଏ , ତେଣୁ ଆର୍ଥିଙ୍ଗର ଅଭାବ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ତାରରେ ବସିବା ଫଳରେ ପକ୍ଷାଙ୍କୁ କରେଣ୍ଟର ଝଟକା ଲାଗି ନଥାଏ , ଯଦି ଭୁଲ ବସତ ପକ୍ଷୀ ଦୁଇଟି ତାର ସଂସ୍ପସରେ ଆସିଯାଏ , ତେବେ ସେ କରେଣ୍ଟ ଝଟକା ଖାଇଥାଏ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *