ବଡ ଖବର ; ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ହେବ ଲକ ଡାଉନ 4 , ଲାଗୁ ହେବ ଏହି ନୁଆ ନିୟମ

lock-downnn

ମେ 12 ରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଦେଶକୁ ଭେଟିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ ଦେଶକୁ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରଗତି ସହିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ “ଜାନ ଭୀ-ଜାହାନ” ର ମନ୍ତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି। ଗତକାଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଚତୁର୍ଥ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରେ।

ତେବେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନର ଲକଡାଉନ୍ ଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ହେବ ଏବଂ ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସମାନ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ଭବିଷ୍ୟତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ହେବ | ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକଡାଉନ୍ ମେ 17 ରେ ଶେଷ ହେବାର ଯୋଜନା ରହିଛି, ତେଣୁ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକଡାଉନ୍ ଏହା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |

social-dis

ସେହିଭଳି, 50 ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଜୀବୀଙ୍କୁ ଅଫିସ୍ ଏବଂ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ବିକଳ୍ପ ଦିନରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଡାକି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ | ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସର୍ତ୍ତ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଏବଂ କ୍ୟାବ ସେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ | ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଟ୍ରାକକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ବଜାର ଖୋଲିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ତଥା ବିକଳ୍ପ ଦିନରେ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାର ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି, ଭବିଷ୍ୟତରେ ସମାନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇପାରିବ ଯାହା ଦ୍ବାରା ବଜାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ୍ କରାଯାଇଥାଏ।

ବିଶ୍ବ ସହିତ ଭାରତର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ମାସ୍କ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଭାରତରେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାବେଳେ ମାସ୍କ ଲଗାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ସହ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି।

stay-home

ଅବଶ୍ୟ, କରୋନାର ପ୍ରଭାବ କେବଳ ଅଫିସରେ ସୀମିତ ରହିବ ନାହିଁ, ଏହା ବିଦ୍ୟାଳୟ / କଲେଜ ଶ୍ରେଣୀରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଥିଏଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖାଯିବ ଯେଉଁଠାରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଗ୍ରହଣ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ | ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମଲ୍ ବୁଲିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ |

ଯେଉଁମାନେ ଖାଲି ସମୟରେ ଦୋକାନରେ ବୁଲିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ସେମାନେ ଟିକେ ଚକିତ ହୋଇପାରନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବେ ଯେଉଁଠାରେ ଭିଡ଼ ଅଧିକ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେକୌଣସି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ କିମ୍ବା ଦୋକାନଗୁଡିକ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ନିଜ ସାମର୍ଥ୍ୟରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ, ଏହା ବନ୍ଦ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ |

ଜିମ୍ ଯିବା, ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍କୁ ଯିବା କିମ୍ବା ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାର୍କରେ ବୁଲିବା ପାଇଁ ହେଉ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ସମୟରେ ଜିମ୍ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଘରେ ଯୋଗ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବେ | ପିଲାମାନଙ୍କର ଖେଳ ମଧ୍ୟ ବହୁ ପରିମାଣରେ ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିଆକୁ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରାଯିବ | ଲୋକଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଖପାଖକୁ ପରିଷ୍କାର ରଖିବାକୁ ସରକାର ସଚେତନ କରାଇବେ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ପରିଷ୍କାର ନିୟମ ପାଳନ କରୁନାହାଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମହାମାରୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

sta

ଲକଡାଉନ୍ 4 ବୋଧହୁଏ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଆମ ଜୀବନର ଜୀବନଧାରଣର ମାନ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଲକଡାଉନ୍ କେବଳ ଲୋକଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ମନେ ପକାଇ କହିବ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ଯେ ଏହି ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଲକଡାଉନ୍ ଏକ ଟିକା ଉଦ୍ଭାବନ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକାଂଶ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ କିନ୍ତୁ କଠୋର ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ସହିତ!

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ପରେ ଆସନ୍ତା 18 ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ଲୋକବାସୀଙ୍କୁ ନୂଆ ଲୋକଡାଉନ୍ ନିୟମ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଯିବ। ଏହି ଲକଡାଉନରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ତଥା ଅର୍ଥନୀତିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ସରକାର ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ , ତେବେ ଏହି ଭଳି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ୍ଧିକରୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *