ବଡ ଖବର : କରୋନା ବିଷୟରେ ଆସିଲା ଏହି ସାଙ୍ଘାତିକ ତଥ୍ୟ

CArona-update

ବୌଜ୍ଞାନିକମାନେ ବାୟୁରେ ଉପସ୍ଥିତ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଜେନେଟିକ ପଦାର୍ଥର ପ୍ରମାଣ ପାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ସଂକ୍ରମିତ କଣିକା କି ନୁହେଁ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହିଁ। ଚାଇନାର ୱୁହାନର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଛି ଯେଉଁମାନେ ୱୁହାନର ଦୁଇଟି ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ପରିବେଶ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ। ତଥାପି, ଏହି କଣିକା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅସୁସ୍ଥ କରିପାରେ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଗବେଷଣା ଜାରି ରହିଛି | ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରକୃତି ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି |

ଅଧ୍ୟୟନର ନମୁନା ଆକାର ବହୁତ ଛୋଟ ଏବଂ 31 ଟି ସ୍ଥାନରୁ 40 ରୁ ଅଧିକ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି | ବୌଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯତ୍ନର ସହ ପରିମଳ, ଭଲ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍, ଯାତାୟାତରୁ ଦୂରତା ବାୟୁରେ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମାଇପାରେ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାନ ସୂଚନା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ବ୍ୟାପିଥାଏ କିମ୍ବା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଦ୍ବାରା ବିସ୍ତାର ହୁଏ। ସେହି ସମୟରେ, SARS-Cove-2 ମଣିଷ ମାଧ୍ୟମରେ ବିସ୍ତାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଦେଖାଯାଏ |

ବୌଜ୍ଞାନିକଙ୍କ LAN ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ ଦୁଇଟି ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାର ପରିବେଶ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ଫେବୃଆରୀରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ 19 ଜଣ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ। ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କର କରୋନାର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ରହିଥିଲା। ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାଇରାଲ RNA ପ୍ରାୟତ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଗିଅର କାଢିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ଜୀବାଣୁ ବାୟୁରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଅବଶ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ପରିମଳ କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେଲା, ସେହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମିଳିଲା ନାହିଁ |

chh

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଅନ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଉ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ବାହାରିଛି। ବୌଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ କଣିକାଗୁଡ଼ିକରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଜୀବାଣୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ବୌଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବହୁ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଅବଶ୍ୟ, ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି ଏବଂ ଏହି କଣିକା ପ୍ରଦୂଷକ ମଧ୍ୟରେ ଜୀବନ୍ତ ରହିପାରିବ କି ନାହିଁ କିମ୍ବା ଏହା ଏତେ ପରିମାଣରେ ଅଛି ଯାହା ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ ତାହା ସ୍ଥିର କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଇଟାଲୀର ବୌଜ୍ଞାନିକମାନେ ବରଗାମୋ ପ୍ରଦେଶରୁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ଇଟାଲୀର ପ୍ରଦେଶ ଯାହା କରୋନା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି | ତେବେ ଉପରକ୍ତ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗୁଛି ଯେ କରୋନା ବାୟୁ ମାଧ୍ୟମରେ ବି ବ୍ୟପିପାରେ ,

ତେବେ ଏହି ଭଳି କିଛି ଜାଣିବା ଖବର ପଢିବା ପାଇଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହାକୁ ଅଦିକରୁ ଅଦିକ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *