ଖୁସି ଖବର : ଆମେରିକା ବାହାର କରିଦେଲା ବିସ୍ବର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟିକା , ଏବେ ଆସିବ ଭାରତ

caaaronaa

ଲକଡାଉନ୍ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଖବରକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି କେତେବେଳେ କରୋନା ଟିକା କିମ୍ବା ଉପଶମ ପାଇବା ସମ୍ଭବ ହେବ। ଭାରତ, ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ, ଫ୍ରାନ୍ସ ସମସ୍ତେ ନିରନ୍ତର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆମେରିକୀୟ କରୋନା ଟିକା ଏକ ଆଶା ଦେଇଛି। ବାସ୍ତବରେ, ବୋଷ୍ଟନ୍ ଭିତ୍ତିକ ବାୟୋଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ମର୍ଡାନା ମଣିଷ ଉପରେ କରୋନା ଟିକା (ମଡର୍ନା କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା) ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା | ସମ୍ପ୍ରତି, ଏହି ଟିକା ର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଫଳାଫଳଗୁଡିକ ବହୁତ ସକାରାତ୍ମକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର mRNA ଟିକା (କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ mRNA 1273) ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କର ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଭଲ ଏବଂ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସାମାନ୍ୟ ଅଟେ।

covid

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ, କିନ୍ତୁ ମଡର୍ନା କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା ମାତ୍ର 42 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଟିକା ଠାରୁ ପରୀକ୍ଷା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରାକୁ କଭର୍ କରିଛି, ଯାହା ନିଜେ ଏକ ବଡ଼ କଥା | ପଶୁମାନଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମଣିଷ ଉପରେ ଔଷଧ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ 16 ରେ, ଏହି ଟିକା ପ୍ରଥମେ ସିଆଟେଲର କେସିଆର ସ୍ଥାୟୀ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଜେନିଫର ନାମକ ଜଣେ 43 ବର୍ଷୀୟା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିଲା। 55 ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 8 ଜଣଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି ସେମାନଙ୍କ ବୟସ 18-45 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏବଂ ଏହାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମୃଦୁ ଅଟେ |

ଏହି ଖବର ଆମେରିକାର ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା ​​| ଏହି ଖବର ଜାଣିବା ପରେ କମ୍ପାନୀର ସେୟାରଗୁଡିକ 30 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। କମ୍ପାନୀର ଷ୍ଟକ୍ ମୂଲ୍ୟ 66 ହଜାର ଡଲାରରୁ 87 ହଜାର  ଡଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

covv

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଏହି ଟୀକାକରଣର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜୁଲାଇରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଏହାର ସଫଳତା ପରେ କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବ | ତେବେ ଦେଖାଯାଉ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଏହା କେବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲ୍ବଧ ହେଉଛି , ଏହି ଭଳି ଖବର ପ୍ରତଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଚକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *