ବଡ ଖବର : ଚୀନ ଲ୍ୟାବ ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା କରୋନା ଭାଇରସ , ହେଲେ କଣ ପାଇଁ…

chinnn

ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ, ଅର୍ଥାତ୍ ଜେନେଟିକ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ରୋବୋଟିକ୍ସ ଏବଂ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତାର ଏହି ଉଚ୍ଚ ବୌଜ୍ଞାନିକ ଯୁଗରେ, ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍ -19 ପରି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ବୋଧହୁଏ ଏକ ବୌଜ୍ଞାନିକ ଭୁଲ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଉଦ୍ଭାବନ ଅଟେ | କିନ୍ତୁ ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଚାଇନାର ୱୁହାନ ପ୍ରଦେଶରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଜୀବାଣୁର ଉତ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଅନେକ ସମାନ୍ତରାଳ ତତ୍ତ୍ ମଧ୍ୟ ବାହାରୁଛି। ଏହାର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ବାୟୋ ଆତଙ୍କବାଦ ପରି ବିଭିନ୍ନ ବିବାଦୀୟ ତତ୍ତ୍ ସହିତ ଆସିବା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଭାବିକ | ବିଶେଷ କରି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏହାକୁ ଚାଇନାର ଭାଇରସ୍ ନାମରେ ନାମିତ କରିଥିବାରୁ ଏହି ମହାମାରୀ ପ୍ରତି ଲୋକମାନେ ସଚେତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି |

ରୁଷିଆ, ଆରବ, ସିରିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ଚାଇନାରେ ବିସ୍ତାରିତ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପାଇଁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଦାୟୀ କରୁଥିବାବେଳେ ଆମେରିକା ନିଜେ ଚୀନ୍‌କୁ କରୋନାଙ୍କ ପିତା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଛି। ଏହି ସମୟରେ, ସବୁଠାରୁ କୌତୁହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ବିବୃତ୍ତି ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ କାହାର ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଯୁକ୍ତି ଅଛି |

chh

ଏହାପୂର୍ବରୁ 1980 ର ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧରେ Russia ଆମେରିକାକୁ ଏଚ୍‌ଆଇଭି ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ କରି ଥିଲା। ଆରବ ଗଣମାଧ୍ୟମ କହିଛି ଯେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ ଏହି ଜୌବିକ ଅସ୍ତ୍ରକୁ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ମାନସିକ ଏବଂ ଅର୍ଥନୌତିକ ଯୁଦ୍ଧ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି। ବୌଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଚାଇନାର ୱୁହାନ ସହରରେ ସମୁଦ୍ର ପ୍ରାଣୀ ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା ବଜାରରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବଜାର ସାପ, ରାକୁନ୍ ଏବଂ ବାର୍କୁପାଇନ୍ ଭଳି ବଣୁଆ ଜନ୍ତୁର ବେଆଇନ ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା |

SARS, Covid-19, Novel Corona Virus ଇତ୍ୟାଦି ଶବ୍ଦ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ବିଜ୍ଞାନ ସହ ଜଡିତ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଜାଣନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଏକ ନୂତନ ଶବ୍ଦ ନୁହେଁ | 2002 ରୁ 2003 ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁତର ତୀବ୍ର ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ (SARS, SARS) ନଷ୍ଟ ହେବା ଅପେକ୍ଷା ନୋଭେଲ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ବୃହତ ମହାମାରୀ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି |

chinaa

16-17 ମେ 2003 ରେ, ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଜେନେଭାରେ SARS ମହାମାରୀର ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବୌଠକ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା ​​| ଏହି ବୈଠକର 2 ଟି ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା:

  •  ଏହି ଜୀବାଣୁ ଜନିତ ମହାମାରୀ ଉପରେ ତତ୍କାଳୀନ CENSUS ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି |
  •  ଅତିରିକ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଯୋଜନା ଏବଂ ମହାମାରୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନାରେ ତ୍ରୁଟି ଖୋଜିବା |

ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଏକ ବଡ଼ ପରିବାର ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ 6ଟି ଜୀବାଣୁ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ମଣିଷରେ ରୋଗ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଏହି ପରିବାରର ସପ୍ତମ ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। SARS-CoV, MERS-CoV ଏବଂ SARS-CoV-2 ଗୁରୁତର ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ, ଯେତେବେଳେ HKU1, NL63, OC43 ଏବଂ 229E ରେ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ |

ହେଲେ ସବୁଠୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଲା କଣ ଏହା ମନୁଷ୍ୟା କୃତ ରୋଗ , ଏ ବିଷୟରେ ଏଜାବତ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନଥିଲା ବେଳେ ଆମେରିକା ଦାବି କରୁଛି ଏହା ମନୁଷ୍ୟକୃତ ବୋଲି , ଏବଂ ଏହା ଚୀନର ଲାବ୍ରୋଟୋରୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି , ଦେଖା ଜାଉ କେବେ ଏହାର ସତ୍ୟତା ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *